Transfer wiedzy z… Okręgowego Urzędu Miar

Świat wokół nas jest mierzalny, każdy z nas, na co dzień wymierza, obmierza, odmierza, bierze miarę lub robi pomiary. W laboratorium szkolnym odmierzamy roztwory, odważamy substancje chemiczne, mierzymy temperaturę środowiska reakcji chemicznych. Robimy pomiary pH roztworów, wyznaczając tym samym ich odczyn. Mierzymy długość boków i przekątnych figur geometrycznych. Idziemy do sklepu po 1kg mąki lub 1l mleka, a na rynek – po 2 kg jabłek lub gruszek. Tankujemy 30 litrów paliwa na stacji benzynowej.  Jedziemy rowerem z prędkością 20 km/h. Prosimy fryzjera, by skrócił włosy, zaledwie o 3 cm. Mierzymy temperaturę organizmu przy złym samopoczuciu. Odczytujemy stopnie Celsjusza na zaokiennym termometrze, by stosownie się ubrać. Zliczamy m3 zużytej wody zimnej i wody ciepłej. Dokonujemy pomiarów kWh, by zapłacić za zużytą energię elektryczną w mieszkaniu. Mierzymy czas biegu krótkodystansowego, jak i maratonu. Odmierzamy czas w sekundach, minutach i godzinach, by się nie spóźniać, by być w szkole, tradycyjnie o godzinie 8.00. 

Czy te pomiary masy, długości, czasu, natężenia i liczności materii są zawsze dokładne? Czy przyrządy, których używamy do wspomnianych pomiarów, są wzorcowane i legalizowane zgodnie ze standardami? Czy metrologia prawna wyznacza profesjonalnie procedury sprawdzające wskazania wag, fotoradarów, dystrybutorów i czasomierzy?

Odpowiedzi na powyższe pytania szukała klasa 3a, która odbyła wycieczkę edukacyjną do Okręgowego Urzędu Miar w Bydgoszczy w ramach jednostki kształcenia modułowego dotyczącej pomiarów technicznych i przemysłowych. 
Podczas sesji pomiarowych, uczniowie zyskali solidną porcję wiedzy na temat redefinicji jednostek układu SI, która stanowi olbrzymi krok naprzód w historii nauki i techniki, która umożliwia postęp w konstruowaniu przyrządów pomiarowych pozwalających na odtwarzanie jednostek miar z coraz większą dokładnością.
Przy okazji bytności w OUM, uczniowie dowiedzieli się o 100-leciu istnienia Głównego Urzędu Miar – w dniu 8 lutego 1919 r. został podpisany Dekret o miarach, jeden z pierwszych aktów prawnych odrodzonej Rzeczypospolitej. 

Wszystkim Pracownikom bydgoskiego Urzędu Miar, życzymy by ten piękny jubileusz był źródłem satysfakcji i motywacji do unowocześniania metrologii.