"Dzisiaj staż, jutro praca" to strzał w 10!
Uczniowie z 14 bydgoskich placówek prowadzących kształcenie zawodowe uczestniczą w projekcie „Dzisiaj staż, jutro praca” finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa oraz budżetu Miasta Bydgoszczy. Wśród nich są Uczennice i Uczniowie z naszej Szkoły, którzy właśnie dokonali pierwszych inwestycji w swoją karierę zawodową. Miesiąc po miesiącu, rok po roku, podczas gruntownego kształcenia „u Łukasiewicza” konstruowali solidny fundament szkolnej edukacji, na którym aktualnie budują swoje kolejne piętra kariery zawodowej. Świadomie zadecydowali o przeznaczeniu na ten proces dokładnie 4 tygodni letnich wakacji.
Chemicy wiedzą, że wizualizując, na szalce klasycznej wagi laboratoryjnej można położyć, na jednej - „zalety”, na drugiej - „wady” takiego stażu zawodowego. Po kontrolach wakacyjnych praktyk, które przeprowadzono w bydgoskich firmach Unilever, Vitalabo i Crisp Malt – bilans jest jednoznaczny, przeważają „zalety”. Jakie? Jest ich cała lista, ale zadowoleni Pracodawcy i zaangażowani Stażyści wymieniają najczęściej tylko te, które realnie obserwują. Staż w wymiarze 160 h uczniowie realizują na podstawie programów opracowanych i specjalnie dostosowanych do ich indywidualnych predyspozycji. Dzięki temu mają optymalne warunki na pogłębienie swojej wiedzy, zdobycie i podniesienie umiejętności i kompetencji zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. Pracodawcy w projekcie "Dzisiaj staż, jutro praca" zwiększają swoje zaangażowanie w proces kształcenia praktycznego i kształcą potencjalnych nowych pracowników w sposób zgodny z zapotrzebowaniem danej firmy.
Analitycy z Technikum Chemicznego, uczestnicząc w stażach zawodowych w firmach Unlilever, Vitalabo i Crisp Malt – zyskali przekonanie, że taka forma kształcenia niesie ze sobą liczne korzyści. Podczas rozmów i dyskusji w trakcie wizyt kontrolnych – odnotowano i sformułowano ich dokładnie 10 w postaci następujących wniosków:
1) Staż to możliwości utrwalania wiedzy i szanse na dodatkowe umiejętności – nie tylko zawodowe, ale również społeczne poprzez relacje z pracodawcami i współpracownikami.
2) Staż to idealna okazja do zdobycia doświadczenia, czyli m.in. do lepszego poznania branży, z którą wiążemy swoją przyszłość.
3) Staż to doskonała sposobność, by porównać nasze wyobrażenia o konkretnej profesji z rzeczywistością i na tej płaszczyźnie zaplanować świadomie kierunek przyszłego rozwoju zawodowego.
4) Staż to naturalna okazja do obserwacji środowiska pracy i współpracowników, by przekonać się również, jakie umiejętności i cechy warto zdobywać i szlifować, aby w przyszłości osiągnąć zawodowy sukces.
5) Staż to szansa na poznanie siebie i zdobycie wiedzy o swoich cechach. Możemy sprawdzić, jak czujemy się w relacji „przełożony-podwładny”, czy potrafimy działać pod presją.
6) Staż to okres, w którym poznaje się nowych ludzi, buduje i rozwija sieci kontaktów, nawiązuje relacje społeczne, dzięki którym lepiej funkcjonujemy i więcej się uczymy.
7) Staż to czas na naukę umiejętności i kompetencji miękkich, które pozwalają wpasować się w kulturę organizacyjną firmy.
8) Staż to wspaniała szkoła, w której uczymy się gospodarowania czasem i zarządzania sobą jako pracownikiem w wyznaczonych ramach czasowych na konkretnym stanowisku i z obowiązkiem wykonania zleconych zadań.
9) Staż to bodziec do sumiennego realizowania obowiązków zawodowych, a także wykazywania się kreatywnością, otwartością na wiedzę, samodzielnością i inicjatywą – to przykładowe czynniki, które mogą sprawić, że umowa o staż zamieni się w przyszłości w umowę o pracę.
10) "Dzisiaj staż, jutro praca" to program stażowy, w którym otrzymuje się wynagrodzenie. Dzięki niemu, Beneficjenci projektu mogą np. odczuć symptomy niezależności finansowej, zyskać także wyższe poczucie własnej wartości i satysfakcję.
Nasze tegoroczne absolwentki: Agata, Anna, Dorota, Izabela i Zuzanna… ustrzeliły całą „10”. Bez najmniejszego wahania - rekomendują projekt młodszym Koleżankom i Kolegom.