Dzień Praw Człowieka
Dzień Praw Człowieka jest świętem obchodzonym corocznie 10 grudnia. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1950 roku w rocznicę podpisania Powszechnej deklaracji praw człowieka w 1948 roku.
Dzień ten poświęcony jest orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych i wkładają wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień. Wielu z nich jest za to prześladowanych, pozbawianych pracy czy niesłusznie więzionych. Obchody tego dnia są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć.
Na walczących o prawa człowieka zwraca baczną uwagę Parlament Europejski. Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu 26 listopada wręczono Nagrodę im. Sacharowa ukraińskiemu reżyserowi i obrońcy praw człowieka Ołehowi Sencowowi.
Ołeh Sencow to ukraiński reżyser, który został skazany na 20 lat łagru za “terrorystyczny spisek” przeciwko rosyjskiej władzy na Krymie. Organizacja Amnesty International nazwała proces Sencowa “nieuczciwym procesem przed wojskowym sądem”.
Sencow symbolicznie reprezentował grupę ok. 70 obywateli Ukrainy bezprawnie aresztowanych i skazanych na długoletnie więzienie przez siły rosyjskie okupujące Krym. Od połowy maja 2018 r. do 6 października 2018 r. prowadził strajk głodowy, który przerwał pod groźbą przymusowego karmienia.
Ołeh Sencow mógł ze znacznym opóźnieniem osobiście odebrać przyznaną mu w zeszłym roku przez Parlament Europejski Nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli ponieważ 7 września tego roku został wypuszczony na wolność w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Został aresztowany po tym, jak na Placu Niepodległości w Kijowie protestował przeciwko aneksji przez Rosję jego rodzinnego Krymu.
Wręczając Ołehowi Sencowowi nagrodę, Przewodniczący PE David Sassoli powiedział: „Był Pan wierny swoim zasadom i przekonaniom, za co zapłacił Pan bardzo wysoką cenę - cenę wolności. Nikt nie powinien za to płacić”.
Przyjmując nagrodę, Ołeh Sencow powiedział: „Otrzymanie tej nagrody to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Przyjmuję ją nie jako osobiste wyróżnienie, ale jako nagrodę dla wszystkich ukraińskich więźniów politycznych, którzy przebywali w rosyjskich więzieniach, i dla wszystkich, którzy nadal w nich są”. Wyraził również uznanie dla Unii Europejskiej i jej demokratycznych wartości oraz skrytykował „militarystyczne” działania Rosji.
W naszej szkole Dzień Praw Człowieka będziemy świętować włączając się w sztandarową akcję Amnesty International na rzecz praw człowieka czyli „Maraton Pisania Listów”.
Odbywa się on co roku w okolicach 10 grudnia. Podczas wydarzenia ludzie na całym świecie mobilizowani są do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.
Na stronie Amnesty International możemy przeczytać:
Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Podczas Maratonu 2019 będziemy pisać w sprawie młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane.
W 2018 r. w 854 miejscach w całej Polsce napisano 308 974 listy!