Brexit i co dalej?

Brexit i co dalej?

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to nie koniec wzajemnych relacji. Wkrótce rozpoczną się rozmowy o przyszłej współpracy w wielu obszarach - od handlu po walkę z terroryzmem.

Co czeka nas po tym, jak Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia 2020 r.?  

Wynegocjowana już i zatwierdzona umowa o wystąpieniu dotyczy głównie ochrony praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i brytyjskich obywateli mieszkających w UE, zobowiązań finansowych podjętych przez Wielką Brytanię, gdy była członkiem UE, oraz kwestii związanych z granicami (szczególnie granicy pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią).

Przyszłe stosunki są tematem oddzielnej umowy, negocjowanie której mogło rozpocząć się dopiero po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Co znajdzie się w umowie o przyszłych stosunkach?

Umowa dotyczyć będzie wielu dziedzin, m.in.:

  • obronności i walki z terroryzmem,
  • ochrony środowiska,
  • badań naukowych,
  • edukacji,
  • stosunków handlowych.

Prawa obywateli

Prawa obywateli chroni umowa o wystąpieniu. Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii i Brytyjczycy w UE mają prawo dalej mieszkać i pracować tam, gdzie przebywają.

Ramy czasowe

Umowa o wystąpieniu wyznacza okres przejściowy, który ma potrwać do końca grudnia 2020 roku. W trakcie okresu przejściowego, Wielka Brytania nadal będzie mieć dostęp do jednolitego rynku i podlegać prawu UE, ale nie będzie już mogła wpływać na kształt unijnego prawodawstwa. W okresie przejściowym, Wielka Brytania będzie również nadal dokładać się do unijnego budżetu, ale bez możliwości wpływu na roczny ani wieloletni budżet UE, które będą negocjowane w tym roku.