Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. "Uczyń dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem"

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. "Uczyń dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem" 

10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Często jego obchody trwają cały tydzień. Tegoroczne odbywają się pod hasłem "Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem". Dlaczego to święto jest tak ważne? Jaki jest jego cel? 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu edukację w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości, a także wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Święto zainicjowała organizacja World Federation for Mental Health w 1992 roku. Po 1994 roku obchodom zaczęły towarzyszyć hasła i były poświęcone konkretnemu tematowi poza ogólną promocją działań na rzecz zdrowia psychicznego. 

Tegoroczne hasło odnosi się do rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, przedłużających się konfliktów i przemocy, które zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostanu. Szacuje się, że na świecie żyje aż 350 milionów osób, które zmagają się z depresją. W Polsce problem ten dotyka około 10% społeczeństwa.  

W związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w wielu miejscach organizowane są wydarzenia, spotkania ze specjalistami czy darmowe konsultacje. W tym dniu warto promować udział w organizowanych spotkaniach, webinariach i warsztatach. Zdobyta na nich wiedza może w przyszłości uratować komuś życie. 

Pandemia koronawirusa spowodowała nie tylko globalny kryzys ekonomiczny, gospodarczy i zdrowotny, ale również zdrowia psychicznego. Szacuje się, że wzrost zaburzeń lękowych i depresyjnych spowodowanych pandemią wynosi ponad 25% - zaledwie w pierwszym roku jej trwania. Stygmatyzacja oraz dyskryminacja wciąż są przeszkodą do wprowadzenia właściwej opieki psychologicznej. Szacuje się, że codziennie z powodu depresji umiera 3800 osób. 

Jeśli potrzebujesz pomocy, przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy lub znasz kogoś, komu ta pomoc jest potrzebna - nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą. 

Pomoc dla osób w kryzysie – numery telefonów 

Po drugiej stronie słuchawki dyżurują psycholodzy i inni specjaliści, którzy są po to, by pomóc w wyjściu z kryzysu. Wspierają rozmową, pomagają znaleźć rozwiązanie, jeśli trzeba, przekierowują do odpowiednich miejsc, w których otrzymasz dalszą pomoc. Nawet w najgorszej sytuacji nie jesteś sam/a. 

Bezpośrednia pomoc dla osób w kryzysie 

Jeśli masz myśli samobójcze, możesz zgłosić się do każdego szpitala psychiatrycznego. Nie jest do tego potrzebne ubezpieczenie zdrowotne czy wcześniejsza rejestracja. W sytuacji zagrożenia życia lekarz ma obowiązek przyjąć Cię tego samego dnia. 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej 

Możesz się zgłosić również do Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK) - są w każdym większym mieście. Udzielana jest tam bezpłatna pomoc psychologiczna, prawna, socjalna. Część ośrodków jest czynna całodobowo i można w nich również przenocować. 

Lista Ośrodków Interwencji Kryzysowej 

Centrum Zdrowia Psychicznego 

Obecnie w Polsce działa 49 Centrów Zdrowia Psychicznego. Najważniejszą ich zasadą jest dostępność bardzo szybkiej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej oraz przyjazne, nieizolacyjne podejście. Na miejscu pomocy udzielają specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra. Nie obowiązują żadne zapisy. Można przyjść ze swoim problemem lub przyprowadzić bliską osobę, która jest w kryzysie. Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest od poniedziałku do piątku, 8 do 10 godzin na dobę w zależności od miejsca, w którym się znajduje. 

Centra Zdrowia Psychicznego - mapa punktów