Światowy Dzień Walki z Rakiem: działania unijne

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ta ustanowiona 20 lat temu globalna inicjatywa ma na celu podnoszenie świadomości o oraz wzmożenie działań w walce z nowotworami. Badania i innowacje w walce z rakiem to od zawsze jeden z priorytetów UE w zakresie zdrowia.

Statystyki UE dotyczące raka

W 2018 r. w UE 1,4 miliona osób zmarło na raka, a chorobę wykryto u 3 milionów nowych chorych. Rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów, po chorobach sercowo-naczyniowych. W coraz większej liczbie krajów UE, rak to główna przyczyna śmierci osób w wieku od 45 do 64 lat.

  • Co 9 sekund, jedna osoba w UE dowiaduje się, że ma raka.
  • Do 2035 r. liczba zachorowań na raka może się podwoić oraz szacuje się, że około 40% populacji zachoruje na raka w pewnym momencie swojego życia.
  • Istnieje ponad 100 rodzajów raka.

Walka z rakiem na szczeblu unijnym

Każdy może zachorować na raka, bez względu na wiek. Polska eurodeputowana Janina Ochojska (EPL), która leczy się na raka piersi, widzi to w ten sposób: „Razem walczymy z czymś, co dotyka każdego - każdego w takim sensie, że nikt nie jest wykluczony z tej loterii”.

Od 2007 r., Unia Europejska zainwestowała ok. 3 miliardy euro w różne inicjatywy związane z tym tematem, takie jak projekty badawcze, badania kliniczne lub programy szkoleniowe.

Przy obecnym stanie wiedzy można zapobiec 40% nowotworów.

UE uzupełnia również wysiłki państw członkowskich poprzez:

  • ułatwianie współpracy i wymiany informacji,

Parlament Europejski nawołuje m.in. o prewencję i wczesne wykrywanie raka oraz dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów.

Wkrótce nowy plan działania UE

Unia Europejska pracuje właśnie nad nową, ambitną inicjatywą w tej sprawie - to Europejski Plan Walki z Rakiem, który Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen omówiła z posłami podczas konferencji w Parlamencie Europejskim 4 lutego.